Blog, Mane Mondays

How Much Does It Cost To Maintain Natural Hair?

Welcome to another ManeMondayz Post (:

 

In today’s post, I will be breaking down how much it costs to maintain my natural hair on a monthly basis.

 

Maintaining Natural Hair Is Not Expensive:
The purpose of this post is to show that maintaining natural hair is not expensive, especially in my case. Because I go to the stores often and I have a lot of hair people think that maintaining my hair is very expensive. Bear in mind maintaining your natural hair will not cost $0.00, it will cost some amount of money to buy your products. Once you buy a product, for example, a conditioner, it really depends on how long you make it last. No, you shouldn’t use less of it so it will last long but use the amount that your hair actually needs. This will depend on the length of your hair, as well as the hair goal you are trying to achieve (growth, health).

 

What I do:
I purchase products on a need basis, for example, if my oils are finishing then I’ll go to Earth Elements and buy the necessary oils. In addition, the majority of the products are DIY ingredients because I make my Shampoo, Oil Mixture and Gel. These don’t cost much and can be stretched since you are making your own products. Lastly, purchasing thick products is great as well because a little goes a long way.

 

Disclaimer:
Spontaneous purchases won’t be added to this list because I’ll buy it as a treat or for #testingthursdays.

 

I’ll be stating the products and their purpose, their cost, where I purchase it, and how long it lasts.

 

Here’s the list:
———————–
Name Of Product                                  Cost (JMD)           Place of Purchase(JAM)        How long it lasts?        
——————————————————————————————————————————————————————————
Black Soap (Shampoo, Oil, Gel)            $100                       Earth Elements                         6 weeks
——————————————————————————————————————————————————————————Glycerin (Shampoo, Oil, Gel)                 $350                       Earth Elements                         4 weeks
——————————————————————————————————————————————————————————Rosemary Oil (Shampoo, Oil, Gel)         $350                      Earth Elements                         4 weeks
——————————————————————————————————————————————————————————Peppermint Oil (Shampoo, Oil, Gel)       $350                      Earth Elements                         4 weeks
——————————————————————————————————————————————————————————Tea-tree Oil (Shampoo, Oil, Gel)             $350                       Earth Elements                        4 weeks
——————————————————————————————————————————————————————————Castor Oil (Shampoo, Oil, Gel)               $450                       Earth Elements                         2 weeks
——————————————————————————————————————————————————————————Shea Butter (LO[C])                                $200                        Earth Elements                        4 weeks
——————————————————————————————————————————————————————————Flaxseeds (Gel)                                      $200                        Earth Elements                        12 weeks
——————————————————————————————————————————————————————————Tresemme Conditioner                          $575                        Clock Tower Wholesale           5 weeks
——————————————————————————————————————————————————————————Cantu Shea Deep                                    $1300                    Clock Tower Wholesale             6 weeks
Treatment Masque 
——————————————————————————————————————————————————————————Rhassoul/                                               $1000                     Earth Elements                         12 weeks
Bentonite Clay 
——————————————————————————————————————————————————————————Asherlee Naturals                                  $1500                    Earth Elements                         12 weeks
Redeemer Protein
Treatment

 

These are the cost of my basic, favourite, must have natural hair products. The only time I break the bank for my natural hair is when new products come out and I choose to buy or I’m just feeling extra, and choose to buy more than what’s on the budget. The products stated above will have my hair looking fruitful on a weekly basis.

 

So, the next time you think maintaining your natural hair is expensive you should just do two things which are:
1. Get the basics,
2. Budget
3. Go to affordable stores (aka WHOLESALES)

 

Hope this helped you for the next time you decide to go shopping for natural hair products.

 

XoXo,

Tagged , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *